Nowenna Eucharystyczna w parafiach Archidiecezji Białostockiej

Zarządzenie Arcybiskupa Tadeusza Wojdy, Metropolity Białostockiego,

dotyczące Nowenny Eucharystycznej w Archidiecezji Białostockiej

W tym roku przypada 10. rocznica wydarzenia eucharystycznego w Sokółce. To nie przypadek, że to nadzwyczajne wydarzenie miało miejsce w Sokółce. Jeśli Jezus właśnie w konsekrowanej hostii zechciał pozostawić nam widzialny znak swojej obecności, oznacza to, że w tym znaku ukryte jest Jego przesłanie. Próbujmy je odczytać!

Zacznijmy od tego, że w sokólskiej cząstce Jezus Chrystus pozostawił nam odrobinę swojego serca, serca w agonii, serca umęczonego z miłości. Pod postaciami chleba i wina ukrywa się żywy Jezus Chrystus, bije Jego najsłodsze serce. Pod postaciami chleba i wina żyje Jezus Chrystus, Bóg, który zniżył się do poziomu człowieka, aby z nim nawiązać dialog miłości. W Sokółce mówi do nas i dzieli się z nami miłością. Starajmy się w Eucharystii i przez Eucharystię zgłębić tajemnicę Jego znaku, poznać przesłanie, które nam przekazuje.

Uświadamiamy sobie też, że skoro Jezus znak swojej obecności pozostawił nam w Eucharystii, to musimy pozostawać przy Eucharystii. Musimy zgłębić jej sens i znaczenie dla naszego chrześcijańskiego życia. Musimy lepiej poznać i zrozumieć czym jest Eucharystia!

Eucharystia stanowi centrum naszego życia chrześcijańskiego i duchowego. Nie można żyć bez tego pokarmu duchowego. Jakakolwiek odnowa duchowa bez Niej jest wprost niemożliwa. W Eucharystii sam Chrystus ponownie objawia się między swoimi uczniami, wyjaśnia Pisma, rozgrzewa serca, rozjaśnia umysły, otwiera oczy i pozwala się rozpoznać.

Ta właśnie prawda jest dla nas zasadniczym motywem, aby tę dziesiątą rocznicę Jego objawienia podkreślić poprzez konkretne inicjatywy. Doceniam i zachęcam do kontynuacji tych modlitw eucharystycznych, które już istnieją w poszczególnych parafiach.

Jako rzecz nową zarządzam, aby w formie Nowenny Eucharystycznej we wszystkich parafiach naszej Archidiecezji, w okresie od 4 marca do 7 października br., w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, na każdej Mszy św. głosić homilie eucharystyczne, a po Mszy św. przeprowadzić krótką adorację Najświętszego Sakramentu. Zwieńczeniem tych przygotowań będzie uroczysta celebracja Eucharystii w Sokółce w dniu 7 października br.

Niech nam towarzyszy głęboka miłość do Eucharystii i pragnienie zjednoczenia z Jezusem żywym i obecnym pośród nas.

 

                                                                                                   + Tadeusz Wojda SAC 

                                                                            Arcybiskup Metropolita Białostocki