Tropem Wybitnych Polaków na Kresy

Pielgrzymka religijno – patriotyczna

       ,,Tropem Wybitnych Polaków na Kresy”

Weekend Święta Bożego Ciała 31.05 -03.06. 2018  Białoruś (4 dni),

Koszt 590 zł + wiza białoruska i ubezpieczenie medyczne 100 zł.

 

Jest to wędrówka szlakiem bogatej przeszłości, gdzie ślady dawnych czasów sąsiadują ze współczesnością. Na starych ulicach kresowych miast, jakby zastygła historia, widoczna jest pamięć ich sławnej przeszłości. Sąsiadują tu pomniki z różnych epok i stylów w których odbija się bogata historia tych ziem. Przyciąga tu także cudowny dar stworzenia w postaci pięknej naturalnej przyrody, czystych rzek i jezior oraz pierwotnych lasów. A wszystko to razem składa się na cudownie piękne i niepowtarzalne krajobrazy. Będziemy nawiedzać słynące łaskami sanktuaria i miejsca męczeństwa za wiarę. To również wędrówka śladami wybitnych postaci z naszej historii m.in. króla Stefana Batorego, wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Św. Maksymiliana Kolbe, Św. Kazimierza Królewicza i Św. Andrzeja Boboli, Tadeusza Kościuszki, Elizy Orzeszkowej, Stanisława Moniuszki, Kleofasa Ogińskiego, Zofii Nałkowskiej, Czesława Niemena i Tadeusza Reytana. Zobaczymy tak liczne na tym terenie siedziby znanych magnackich rodów, zamki i pałace. Także miejsca walk i męczeństwa, świadczące o polskiej historii tych ziem. Tu obradowały Sejmy oraz Sejmiki, zawierano unie i toczono bitwy. To wyjątkowa okazja modlitwy w szczególnie uświęconych miejscach znajdujących się na szlaku naszej pielgrzymki, a przy tym niecodzienna możliwość udziału w żywej lekcji historii. Nie wolno nam zapominać o Kresach, ani tych którzy się stamtąd wywodzą. To nasze wielkie dziedzictwo. Powinniśmy dbać, aby polski pierwiastek tych ziem nigdy nie zaginął.

 

                                 PROGRAM

                                  1 DZIEŃ

  BIAŁYSTOK godz. 7.15 zbiórka przy Kościele Św. Ducha Świętego ( ul. Sybiraków)

WASILKÓW godz.7.30 zbiórka na parkingu przy kościele NMP Matki Miłosierdzia.

 

Sokółka – Kolegiata Św. Antoniego godz. 8.30 Msza Św. w miejscu Cudu Eucharystycznego, Adoracja i  możliwość projekcji filmu dotyczącego Cudu Eucharystycznego.

Grodno,,Perła w Koronie” dawnej Rzeczypospolitej i miasto sejmowe. Zobaczymy Nowy i Stary Zamek Królewski, Katedrę z Obrazem Matki Bożej Kongregackiej oraz spotkamy się z Proboszczem świątyni katedralnej ks.Janem Kuczyńskim, Dom Elizy Orzeszkowej, Batorówkę, XII wieczną najstarszą na Białorusi cerkiew Św. Borysa i Gleba, Kościół pobernardyński, Kościół pofranciszkański, Bulwary nad Niemnem, Rynek Miejski. Możliwość udziału w grodzieńskiej procesji Bożego Ciała.

Wasiliszki – Dom -muzeum gdzie urodził się Czesław Niemen;

Lida – Średniowieczny Zamek Książąt Litewskich i Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem;

Trokiele – Sanktuarium Matki Bożej Trokielskiej; obiadokolacja i nocleg w Domu Pielgrzyma.

2 DZIEŃ

Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Trokielskiej,

Śniadanie i wyjazd

Nowogródek – Dworek Mickiewicza, Kościół Farny z cudownym obrazem Matki Bożej Nowogródzkiej uwiecznionej w inwokacji ,, Pana Tadeusza”, tu także odbył się ślub króla Władysława Jagiełły z Zofią Holszańską oraz Chrzest Święty Adama Mickiewicza, tutaj znajdują się również relikwie Błogosławionych Sióstr Męczenniczek z Nowogródka, Kopiec Mickiewicza, Wzgórze Zamkowe z ruinami zamku obecnie restaurowane, Sukiennice, Rynek Miejski; Jezioro Świteź – opiewane przez Mickiewicza o owalnym kształcie, czystej i przezroczystej wodzie; Zaosie – Uroczy dworek-folwark w którym urodził się Adam Mickiewicz;

Obiadokolacja i nocleg w Domu Pielgrzyma w Baranowiczach.

3 DZIEŃ

Msza Święta, sniadanie

Mir – Zamek i unikalny zespół parkowy wpisany na listę UNESCO;

Nieśwież – Przepiękny zamek Radziwiłłów(lista UNESCO), centrum dóbr tego rodu, Kościół Bożego Ciała w którego podziemiach spoczywają Radziwiłłowie, Ratusz, Brama Słucka, Kamienica Gdańska, Rynek Staromiejski;

Obiadokolacja i nocleg w Domu Pielgrzyma w Baranowiczach.

 

4 DZIEŃ

Msza Święta, śniadanie i wyjazd,

Kosów – Folwark Mereczowszczyzna, gdzie urodził się T. Kościuszko – obecnie muzeum i Kościół Świętej Trójcy  z Cudownym Obrazem Matki Bożej Łaskawej w którym został ochrzczony, Pałac Pusłowskich;

Świsłocz – miasto rodu Tyszkiewiczów i Chodkiewiczów, Gimnazjum którego absolwentem był R.Traugutt, J.I. Kraszewski, J. Czeczot i Napoleon Orda, Park Bohaterów,

BARANOWICZE, SŁONIM, ŻYROWICE(Monastyr z Cudowną Ikoną Matki Bożej Żyrowickiej, możliwość Zakupu Unikalnych Specyfików Leczniczych produkowanych według receptury miejscowych mnichów) RÓŻANY(PałacSapiehów), WOŁKOWYSK(miastoSejmikowe I Rzeczypospolitej).Spodziewany powrót na miejsce ok.godz.22. Rozwiązanie wyjazdu we wcześniejszych miejscach zbiórki.

 Dodatkowo fakultatywnie w miarę możliwości czasowych i logistycznych  zwiedzenie stolicy Białorusi Mińska.

 

Świadczenia: Przejazd autokarem,3 noclegi,3 śniadania i obiadokolacje, opiekę pilota i informację turystyczną podczas przejazdu, usługi przewodników, ubezpieczenie, opłaty parkingowe i klimatyczne. Program jest ramowy i może ulec drobnej zmianie. Dodatkowo płatne bilety wstępu razem ok.25-30 euro oraz ok.5 euro zestawy Audio Guide. Opieka duchowa kapłana.  Zapisy w zakrystii oraz kancelarii parafialnej. Możliwość zapisu telefonicznego i  dokonania wpłaty na konto parafii z dopiskiem w tytule wpłaty ,, Pielgrzymka na Kresy 31.05-03-06.18. Wymagany ważny paszport.