STANOWISKO
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
WS. POSZANOWANIA ŻYCIA LUDZKIEGO W FAZIE PRENATALNEJ

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC pisze w oświadczeniu: "Godność każdej istoty ludzkiej ma charakter przyrodzony i przysługuje jej od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci"

oraz cytuje św. Jana Pawła II:

Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia (…). Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. (…) Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie (Evangelium vitae 58).

Pełny tekst Stanowiska znajdziemy tutaj.

Przewodniczący Episkopatu zachęcił, „aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji”.